/ Anarşist Yazılar / faşizme karşı direnişte hırvat bir anarşist: lodovico sestan

Faşizme Karşı Direnişte Hırvat Bir Anarşist: Lodovico Sestan

Lodovico Sestan, 23 Aralık 1899'da Hırvatistan'ın Pula bölgesinde dünyaya geldi. Babası Guiseppe ve annesi Catterine Grain-Mizzan çalışarak yaşamlarını kazanan insanlardı. Lodovico da ailesi gibi bir işçi ve anarşistti.

Yaşamı boyunca garsonluk, duvarcılık gibi çeşitli işlerde çalıştı. Buralarda anarşizmi örgütledi. 1923 yılında bir grup gençle beraber Fransa'ya gitti. Anarşist mücadele kültürüyle burada tanıştı ve o tarihten sonra yaşamı mücadelesi oldu. 1936 yılına kadar burada duvarcı olarak çalıştı.

Savaşın patlak vermesiyle İspanya'daki yoldaşlarının yardımına koştu. Francisco Ascaso'nun örgütlediği birliğe katıldı, Aragon cephesinde faşist Franco ordusuna karşı savaştı. Savaş sonrasında İspanya'dan ayrıldığında Pirenelerde yakalandı ve Argeles Sur-Mer toplama kampına gönderildi. Sestan İtalyan polisinin gözetimi altında tutulduğu sırada kamptan kaçtı ve İspanya'ya geri döndü. Maquis gerillalarıyla beraber faşist Franco'ya karşı mücadeleye devam etti. Sonrasında İspanyol faşistler tarafından yakalanarak Figueras hapishanesine atıldı.

İspanya Devleti onu Barselona'daki İtalyan Konsolosluğu'na sevk etti. Buradan kötü sağlığı nedeniyle tekneyle İtalya'ya gönderildi. 1941 yılının son aylarında Trieste'ye geldi ve bir hastaneye kaldırıldı. Bir süre sonra hastaneden serbest bırakıldı. Pula'ya akrabalarının yanına döndü. 1953 yılında burada yaşamını yitirdi.

Çeviri: Anarşist Gençlik Çeviri İnisiyatifi