/ Anarşist Yazılar / kaza süsü verilerek katledilen “pino” lakaplı italyan anarşist giuseppe pinelli

Kaza süsü verilerek katledilen “Pino” lakaplı İtalyan anarşist Giuseppe Pinelli

Pinelli kimdir?

Pinelli, Milan’ın yoksul işçi sınıfı mahallerinden Porta Ticinese’de doğdu. Babası Afrede Pinelli de annesi Rosa Malacarne de yaşamını, emeğini satarak kazanıyordu. Çalışmaya başladığı ilk yıllarda garsonluk ve depo görevlisi gibi hizmet sektöründeki işlerde çalıştı. Çalışmaktan arta kalan zamanlarda birçok kitap okudu. Genç yaşta kendi kendini eğitti. Bu sıralarda örgütlendiği anarşist organizasyon olan Pante della Ghisolfa’nın IL Libertario isimli haftalık gazetesine yazılar yazıyordu.

1944 ile 45 yılları arasında ikinci Dünya Savaşı’ndaki anti faşist direnişçilerin safında, Anarşist Partizan grubunda yer aldı. 1954, Pinelli’nin demiryolunda montajcı olarak iş bulduğu tarihti. Ertesi yıl Esperanto derslerinde tanıştığı Licia Rognini’yle hayatını birleştirdi. Regnini onun yoldaşıydı. 60’lı yılların başında genç anarşistlerin örgütlediği Gioventu Libertaria grubuna dahil oldu. 1965’te çalışmalarına başlayan “Sacco ve Vanzetti Anarşizm Derneği” nin kurucularından biriydi.

Pinelli çalışkan bir yoldaştı; konferans, makale onun gündelik işlerindendi. O sıralar İtalya’da politik gündem bir hayli gergindi. Derken Milli Tarım Bankası’nda bir patlama meydana geldi. Devlet bir kurban arıyordu. Saldırıdan anarşistler sorumlu tutuldu. Gieseppe Pinelli ve yoldaşı Pietro Valpreda gözaltına alındılar. Valpreda, üç yıl boyunca mahkemeye çıkmayı bekleyerek tutuklu kaldı. 16 yıl boyunca patlatmadığı bir bina yüzünden tutsak edilen Valpreda’nın “suçsuz olduğu” anlaşıldı.

Fakat Pino’nun hikayesi farklı bir yola saptı. Devletin, yaşamını çalmak için kanıtlara ihtiyacı yoktu. Yoldaş Pinelli, gözaltındaki sorgusu sırasında polisler tarafından dördüncü kattan atılarak canice katledildi. Cinayet kayıtlara “kaza sonucu” olarak geçti. İtalya’nın tarihine kanlı bir leke daha, bizlerin yüreğine ise öfke tohumları eken katliamın sorumlularından, polis amiri Luigi Calabresi, evinden çıktığı sırada Adriano Sofri isimli bir devrimcinin hedefi oldu. Adını kimsenin hatırlamadığı biri oldu. ( Bu yazı Anarşist Portreler adlı fanzinden alıntıdır.)

Pinelli’nin Cenazesi.