/ Anarşist Yazılar / anti-entelektüelizm, burevestnik'ten (petrograd), 27 ocak 1918 - rus devriminde anarşistler

ANTİ-ENTELEKTÜELİZM, Burevestnik'ten (Petrograd), 27 Ocak 1918 - Rus Devriminde Anarşistler

Ateşin sıcaklığının, bir yuvanın sıcaklık ve konforunun, ayaklar altına serilen yumuşak halıların, bir piyanonun dinlendirici nağmelerinin cez­bettiği sokakların evsiz barksız oğlu . Tüm kapılar sana kapalıdır. Tüm kapılar gürültüyle senin surauna kapanmaktadır. Çıplak ayaklarını taş­lar ve buzlar kesmekte, bekçi köpeklerinin ulumaları ve kapıcı bağır­maları kulaklarını tırmalamaktadır. Vücutlar ipek minderlerde dinlendi­rilmektce, ama senin paçavralarını fırtınalar parçalamaktadır. Sıcak bat­taniyelerin altında tutkular depreşirken, senin dudakların donmuştur, yüreğin küllenmiştir, ellerin buz gibidir. Yakınlarda bir yerde, bir fahişe dolaşıp durur. Senin kızındır o ve kendi gençlik ateşini altın kaplı yaşlı yüreklere satar.

Ey sen ahmak adam ! İşte burada bir ev, bir sıcaklık, bir konfor var. Gir ve yerleş. Varsın, bu evlerin ve sarayların sahipleri sokakları arşın­lasınlar ve çenelerinin takırdadığını duysunlar. Eğer yeryüzünde yeni bir düzen kurulmasını reddediyorlarsa, varsın, onların kızları kendileri­ni satsın. Anarşiyi yarat! Ey ezilen ve için için yanan insanlar, anar­şinin alevlerini tutuşturun. Artık soğumuş olan kanınız tutuşsun. Çevrenizdeki her şeyi yakın. Cesur bir şekilde, anarşinin ateşlerini tutuşturun. ANARŞİYİ YARATlN!

Ey reddedilenler, itilenler, aşağılanlar ayağa kalkın ve içerisinde “daha yüksektekiler”in ve “daha alttakiler”in yer aldığı bu toplumu yıkın. Ayağa kalkın ve bizim üzerimizde olduğunuzu, bizlerin sizin ar­kadaşlığınıza, hatta nefretinize bile layık olmadığımızı gösterin. Sizin üstünüzde olan her şey sizin altınızda olacaktır. Anarşiyi yaratın! Kö­leler, gözlerinizi açıp özgür olduğunuzu görün! Aldatıcılar sizlere yeni zincirler takıyorlar. Onları şeytana atın! Kimseye itaat etmeyin. Kendi­nizi kimsenin önünde aşağılatmayın. Kendi özgürlüğünüzü, kendi mutluluğunuzu yaratın. ANARŞİYİ YARATIN!

Ey eğitimsiz olanlar, insanları “cahil” ve “bilgili” diye ayıran bu tiksindirici kültürü yıkın. Sizleri onlar karanlıkta tutuyor. Gözlerinizi onlar kör ettiler. Ve bu karanlıkta, kültürün karanlık gecesinde, sizleri onlar yağmaladılar. Ey insanlar; papazlar ve bilimciler sizleri soydular, sizin bütün dü­şüncelerinizi, yalınlığınızı, kendiliğindenciliğinizi, duygularınızı siz­den çaldılar. Din sizlere yalan söylüyor ey insanlar, kurnaz bilim de yalan söylüyor. Göklerin hükümdarı sizi bir budala yapıyor, papazlar aldatıyor, sizleri gelecekteki bir düzenle, gelecekteki bir sosyalizmle kafese sokuyorlar. Bilimciler ve profesörler de aldatıyor sizi. Onlara in­anmayın. Hipnotize ediyor ve kazıklıyorlar sizi. Sizleri, kendi zeka­larının zevksiz parlaklığıyla tutsak ediyorlar.
Ey insanlar, sizin mutluluğunuz göklerde değil, burada yeryü­zündedir; gelecekte değil, bugündedir. Sizlerin kendi ellerinizdedir. Anarşiyi yaratın tam olarak, her yerde ve şimdi! Kiliseleri, soylu­ların bu yalan yuvalarını yıkın; üniversiteleri, bu burjuva yalan yuva­larını yıkın. Papazları sokağa atın, bilimcileri sokağa atın! Bu sahte soylu ve burjuva ilahları yıkın. Onların Perun’larını *, tanrılarını ve putlarını parçalayın. Yeryüzünde bir tek tanrı vardır: o da sizsiniz, halkır, sizlersiniz, insandır.

Ey insanlar mutlu olabilirsiniz, mutlu olmalısınız. ANARŞİYİ YARATIN!

Burevestnik'ten (Petrograd), 27 Ocak 1918. S1