/ Anarşist Yazılar / anarşist hacker tutsak jeremy hammond

Anarşist Hacker Tutsak Jeremy HammondJeremy Hammond (Galeri)

8 Ocak 1985 doğumlu FBI’ın en çok arananlar listesinde yer almış ‘Anarchaos’ kod adlı Jeremy Hammond, Aralık 2011’de küresel istihbarat kurumu Stratfor’a saldırdı ve beş milyondan fazla e-mail’in hacklenmesinde önemli bir rol oynadı. 18 yaşındayken HackThisSite[1] yi kurdu. Bu site baya ilgi gördü ve ilk iki yılında, site 2.5 milyon hit aldı ve 110.000 üye ve 34 gönüllüye ulaştı.

HackThisSitenin birde 10’dan fazla sayısı olan “HackThisZine” [2] diye dergi çıkarmıştı. Bu yıllarında neo-nazilere karşı silahlı bir saldırıda bulunmuş ve bir başka sebepten tutuklanan ikiz kardeşinin anlattığı üzere “Onu sık sık Chicago’da sokakta yürüyen grupta trombon çalarken, evsizler için yemek pişirirken, ya da çocuklara gitar öğretirken..” görebilirmişiz.

Hammond, Las Vegas’ta düzenlenen 2004 DEF-CON etkinliği sırasında, yıllık Cumhuriyetçi Ulusal Konvansiyonu ve destekçilerine karşı protesto aracı olarak “elektronik sivil itaatsizlik”i teşvik eden bir konuşma yapmıştı. Yaşamının sonraki yıllarında Lulzsec’de faaliyet gösterdi. Yakalanmasına kadar Anonymous-Lulzsec ortaklığıyla çeşitli hack eylemlerinde bulundu.


5 Mart 2012 tarihinde, Hammond, Chicago’nun Bridgeport mahallesinde FBI ajanları tarafından tutuklandı. “çeşitli devlet kurumlarına ait gizli belge ve yazışmaları kanunsuz bir şekilde ele geçirmek” suçundan 10 yıllığına tutsak edildi. Tutuklanması ise, Sabu olarak bilinen FBI muhbiri nedeniyle gerçekleşti. Hacker dünyasında hain edilen LulzSec’den Xavior Monsegur(Sabu kod adlı hacker), 2011 yılında FBI tarafından kimliği tespit edildikten sonra muhbirliğe başladı. En az 8 Lulzsec üyesini gammazlayan Sabu, Jeremy hakkında FBI’ya bilgi verdi ve onu deşifre etti.

1= "iyi bir güvenlik ve hack kültürünü ve öğrenme ortamını korumak için çaba gösteren kar amacı gütmeyen bir organizasyon"
2= bu dergilere ulaşmak için:  https://mirror.hackthissite.org/hackthiszine/ veya  https://anarcho-copy.org/pdf/hack-this-zine/ sitesine gidin.


Jeremy Hammond'a dair güncel bilgiler bulabileceğin web siteleri:

https://freejeremy.net/

https://twitter.com/freejeremynet


Jeremy Hammond'un 11 haziran açıklaması:

“11 Haziran’da devrimci selamlar! Bütün yeryüzü savaşçıları ve demir parmaklılar ardındaki anarşistlerle dayanışma!

Otorite ve kar üzerine kurulu bir sisteme karşıyız. Öyle bir sistem ki dünyayı yok ederken, insanları yoksulluğa ve hapsedilmeye zorlamakta. Çoğumuz buna karşı direnirken kendimizi, bizi yıllarca hapishanelere kapatmak için, muhbirlerle tuzağa düşüren, uydurma terörizm suçlamalarını kullanan geniş çaplı karşı-istihbarat aygıtlarının hedef tahtasında bulduk.

İlerideki işlerle meşgul olmadan önce her olaydan dikkate alınması gereken dersler çıkardık ancak önemli olan şey tahakkümün görünürde baskıcı güçlerinin bizi hareketsizliğe ve pasifliğe sürükleyerek sindirmesine izin vermemektir. Bizim gibi hapis cezası çekenlere dahi- ki bilirsiniz biz sisteme itaat etmeyiz- sizin sokaklarda yaptığınız işleri, süregelen kampanyaları (yeni yüksek güvenlikli hapishanelerin Letcher County,Kentucky’de dağın zirvesindeki kömür çıkarma bölgesinin kaldırılmasıyla yapılmasını engelleme kavgası gibi) duymak güç verir ve esin kaynağı olur. Bu hapishane endüstriyel kompleksi ile vurguncu kapitalistlerin yeryüzünü sömürmesi arasındaki bağları gösteren kazanılabilir bir fırsattır.

Ancak başarılı olmak için bütün taktikleri düşünmemiz gerekir: Tutsaklara kitap göndermekten, konferanslar düzenlemeye, duruşmalardan eylemlere, internet sitelerini hacklemekten ,altyapılara sabotaj yapmaya kadar bütün taktikleri düşünmeliyiz. Çabalarımızın karşılığını hemen göremeyecek olsak da her başkaldırının bir önemi vardır.

Çünkü küçük titreşimler bile büyük dalgalara dönüşebilir. Yerel eylemlerin uluslararası sonuçları vardır. Biz devrimin tohumlarını atıyoruz, vahşi ve özgürce.

Bu sistemi ilk ve son kez büyütüp alaşağı edene dek!

Devrim için! Jeremy (A)”


Anonymous Media tarafından Jeremy için hazırlanmış klip.