28
Ağu
11

Coca Cola’nın Vitaminli Suyu Sağlığa Zararlıdır!

Sinan Altun

Dünyadaki enerji ve vitaminli içecekler pazarının önemini erken kavrayan Coca Cola,  isim yapmış bir şirketi alma stratejisini seçti. Glaceau, Coca Cola’nın stratejisine uygun bir şirketti. Klasik gazlı içecek segmentinden vitaminli içeceklere atılan adım, dev şirkete 4.1 milyar dolara mal oldu. Coca Cola’nın merkezi  Atlanta’ya dünya genelinde 600 aday arasından seçilerek meyve sularından sorumlu Commercial, Customer and Field Marketing Director olarak atanan Sinan Altun da, Glaceau ile yapılan satınalma sürecinde ekipte yer aldı. Önceleri sadece ABD içinde bir marka olan Glaceau, Coca Cola’ya geçtikten sonra Altun, Amerika dışındaki pazarlara açılmak için kurulan takımda ‘Global Ticari Direktor’ olarak yer aldı. Altun, kariyerini, krizin içecek sektörüne etkisini  anlattı:

devamı için:  http://www.turkavenue.com/girisimcilik/basari-hikayeleri/620-coca-colaya-vitamin-katan-isim-.html

Yukarıda ki görüşmenin sözünü etmediği gerçeklik ise,  ABD mahkemelerinde Coca Cola’nın kabul etmeye zorlandığı vitaminli suyun sağlıklı bir içecek olmadığıdır

MinnPost, ” Vitaminli su davasında Coca-Cola’nın savunması,”  Susan Perry Agustos 11, 2010
Read Article (İngilizce)

” Gerçekte Coca Cola’nın vitaminli suyu,  bazı vitaminlerin  katıldığı şekerli sudur.  Şekerli suya vitamin katmak, Snicker barlarına vitamin katmak gibi,  onu faydalı kılmıyor……Eğer vitamin almak istiyorsan bunları en iyi yoldan elde et: Bol bol meyve ve sebze ye. Günde bir kaç kere. Bir günden diğerine..”

Packaging World, “Coca Cola müşterilerini yanıltığı için dava edildi,”  Jim Chrzan, Agustos 10, 2010
Read Article

” Bu sefer, NGO, the Center for Science in the Public Interest, Coca Cola’nın son  sağlığa yararlı içeceğinin.. esas olarak, şekerli su, ve buna katılmış bir cent değerinde sentetik vitaminler olduğunu iddia etti. Katılan şeker miktarı ise hiçte küçümsenecek gibi değil. Bir şişe vitamin suyu 33 gr. şekere sahip, böylece, bu içeceği, sağlıklı bir üründen ziyade meşrubatlar sınıfına giriyor.

John Robbins, author of The New Good Life, Diet for a New America

Natural News, “Vitaminsuyu Coca Cola’nın kendi avukatları tarafından sağlıksız bir ürün olarak nitelendi”  Mike Adams, the Health Ranger, August 10, 2010
Read Article

” Hiç, kimlerin vitamin suyunun sağlıklı olacağına inanacak kadar saf olduğunu düşündünüz mü?…… Coca-Cola firmasının kendi avukatları da temelde bu soruyu soruyorlar.”

Slate, ” Yabancılar neden Fanta’yı fazlaca seviyorlar? Tatlı Meşrubatların kısa  küresel hikayesi” Brian Palmer, Agustos 5, 2010

Read Article
” Original Fanta Naziler tarafından imal edildi.  Pearl Harbor  Coca-Cola şerbetinin Alman üreticilere naklini durdurunca Alman Coca Cola’nın şefi Max Keith— küçük Hitler tipi bir bıyığa sahipti ve Hitler’in 50.inci yaş gününü firmanım toplantılarında kutladı-  alternatif bir içecek üretti.  Durmadan değişen posaları birbirine kattı, bunların içinde peynir üretiminden arda kalan posalar, elma şarabı yapmak sıkılan  için elmalardan arda kalan fibreler ve İtalya’dan getirebildiği  meyve fazlaları vardı.  Sakarin katarak bu meşrubatı tatlılaştırdı vei Almanca anlamı fantazi ya da hayal anlamına gelen Fanta adını verdi.   Özellikle yiyecek sıkıntısı başlayınca , alıcıların Fanta’yı çorba yapmak için kullanmaya başlamaları ile iyi satıldı.  Uluslararası şirket savaştan sonra Alman şubesi ile birleşince Fanta’nın üretimi durduruldu.

Onyıl sonra Coca Cola bir kriz ile karşılaştı. Pepsi Cola 1950′lerde değişik meyve tadında içecekler üretmeye başlamıştı. Coca Cola şişe suyu ve Coca Cola dışında bir ürüne sahip değildi. 1955′de  rekabet edebilmek için Fanta’yı Avrupa’da yeniden piyasaya sürdüler. Fanta değişik tatlar katılarak Afrika, Asya ve Latin Amerika da pazarlanırken hiçbir zaman ABD’de gayretli bir şekilde piyasaya sürülmedi”


0 Responses to “Coca Cola’nın Vitaminli Suyu Sağlığa Zararlıdır!”  1. Yorum Yapın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


Coca-Cola Kaç İşçiyi Öldürdü?

Ağustos 2011
P S Ç P C C P
    Eyl »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Facebook Sayfası


%d blogcu bunu beğendi: