Ağustos 2011 için arşiv

28
Ağu
11

Hindistan’dan Coca Cola’ya ceza

coca cola hindistan
Hindistan’da 2004 yılında kapatılan Coca Cola tesisine su kaynaklarına zarar verdiği gerekçesiyle 48 milyon dolar ceza kesildi.
Kerala hükümeti tarafından kurulan Yüksek Enerji Komitesi, Coca Cola’nın Plachimada’daki fabrikasının bölgedeki doğal su kaynaklarına zarar verdiğini ve bu gerekçe ile 2004 yılının Mart ayında kapatıldığını belirterek 48 milyon dolarlık cezanın Hindustan Coca Cola Beverages Pvt. Ltd. (HCBPL) Şirketine ibraz edilmesine karar verdi.
Okumaya devam edin ‘Hindistan’dan Coca Cola’ya ceza’

28
Ağu
11

Coca Cola’nın Vitaminli Suyu Sağlığa Zararlıdır!

Sinan Altun

Dünyadaki enerji ve vitaminli içecekler pazarının önemini erken kavrayan Coca Cola,  isim yapmış bir şirketi alma stratejisini seçti. Glaceau, Coca Cola’nın stratejisine uygun bir şirketti. Klasik gazlı içecek segmentinden vitaminli içeceklere atılan adım, dev şirkete 4.1 milyar dolara mal oldu. Coca Cola’nın merkezi  Atlanta’ya dünya genelinde 600 aday arasından seçilerek meyve sularından sorumlu Commercial, Customer and Field Marketing Director olarak atanan Sinan Altun da, Glaceau ile yapılan satınalma sürecinde ekipte yer aldı. Önceleri sadece ABD içinde bir marka olan Glaceau, Coca Cola’ya geçtikten sonra Altun, Amerika dışındaki pazarlara açılmak için kurulan takımda ‘Global Ticari Direktor’ olarak yer aldı. Altun, kariyerini, krizin içecek sektörüne etkisini  anlattı:

devamı için:  http://www.turkavenue.com/girisimcilik/basari-hikayeleri/620-coca-colaya-vitamin-katan-isim-.html

Okumaya devam edin ‘Coca Cola’nın Vitaminli Suyu Sağlığa Zararlıdır!’

28
Ağu
11

Coca Cola’nın Meksika, Guatemala ve El Salvador’da ki suçları

Meksika

Dünya da  kişi başına en fazla Coca Cola tüketen ülke olan Meksika’da Coca Cola aşırı kazanç sağlarken  milyonlarca çocuk, genç ve yetişkin şişmanlık dolayısyla şeker hastalığı gibi sağlık problemlerine sahiptir. Tarım İşçisi Aileler için Merkez (  Center for Farmworker Families) yöneticisi yazar Dr. Ann Lopez:

” Meksika’nın  merkezi batısında yaşayan halk saldırgan Cola için kolay bir av teşkil ediyor. Kırsal kasabalardan birinde durup etrafınıza baktığınızda bir Coca Cola ilanı görmemeniz mümkün değildir. Coca Cola’nın, araştırma yaptığım bu bölge de yaptıklarını gözlerimle gördüm: bağımlılık yaratan ürünlerini bu ürünleri alacak mali güçleri olamayan ve her on kişiden birinin teşhiş edilmemiş şeker hastalığına sahip olduğu köylü nüfusuna pazarlıyorlar.” dedi.

Coca-Cola, Meksika’da meşrubat pazarını elinde tutmak için yasaları çiğnemekten de çekinmiyor. Halen Meksika da görülmekte olan  Angel Alvarado Agüero davasında, Coca Cola’nın  meşrubat pazarını tekeline almak için yaptığı yasadışı operasyonlara katılmayı red ettiği için kovulan bir bir pazarlama müdürünün iddiaları inceleniyor. Dava ayrıca,  Coca-Cola şirketinin gerek işçilere kazançtan pay verme gerekse de vergi ödeme de milyonlarca dolar ödemekten kaçındığını ortaya koydu. Okumaya devam edin ‘Coca Cola’nın Meksika, Guatemala ve El Salvador’da ki suçları’

28
Ağu
11

Ülkelerde Coca-Cola Ne Yaptı?

KOLOMBİYA

Kolombiya ve Guatemaladaki coca-cola işçileri sendikalaşarak demokratik tabepler üzerinden haklarını elde etme çabasına giriştiler. Fakat sendika coca-cola işçileri için yaşamla ölüm arasındaki ince bir çizgi olarak duruyordu.

5 aralık 1996′da paramiliterler kolombiya carepa bölgesindeki “bebidas y alimientos” şişeleme fabrikasında sendika temsilcisi isidro segundo gil’i öldürdüler. Ellerinden kaçan sendika üyelerinden yakalananlar paramiliterler tarafından infaz edildi. Paramiliterler sendika bürolarını ateşe veriyor işçilerin ailelerini kaçırma ve öldürme ile tehdit ediyorlardı.
(Paramiliter: Para karşılığı oluşturulmuş, silahlı güç, infaz ordusu)

İşçiler sendikalaşarak daha iyi haklar, iş güvencesi ve işçilerin ücretini ayda 400 dolara yükseltecek yüzde 35′lik bir zam talep ediyorlardı. Okumaya devam edin ‘Ülkelerde Coca-Cola Ne Yaptı?’
Coca-Cola Kaç İşçiyi Öldürdü?

Ağustos 2011
P S Ç P C C P
    Eyl »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Facebook Sayfası